Martin Hranáč, kterého si mnozí pamatují jako účastníka reality show VyVolení, patří v posledních měsících ke stoupajícím hvězdám sociálních sítí, kde sází především na svou přirozenost a smysl pro humor. Jak vnímá sám sebe a setkal se někdy s negativními reakcemi okolí nebo dokonce s diskriminací?
MARTIN HRANÁČ
influencer, moderátor
Jste výraznou českou osobností, především na sociálních sítích. Jaké to je čelit každý den feedbacku sledujících?
Upřímně se jako výrazná osobnost úplně necítím. Tedy pár pokusů jak se „zviditelnit“ jsem v minulosti už zkusil, ale nepříliš úspěšně. Proto bych sám sebe takto určitě nenazýval. Za poslední rok jsem byl ale mnohem aktivnější na sociálních sítích a až trojnásobně mi vzrostl počet sledujících, a to je pro mě nyní velká zodpovědnost. Nechci své sledující zklamat, a i když to není na první pohled vidět, tak věnuji velkou pozornost svým videím a pokud mi můj vnitřní hlas neřekne, že je příspěvek dobrý, tak ho nezveřejním. I proto mám někdy i několikadenní pauzu, než vložím nové video.
Co byste doporučil lidem, kteří se bojí být přirození a mají obavy z reakce okolí?
Ono záleží, co si kdo představuje pod slovem přirozenost. Já byl vždy spíš extrovert a nemám rád ve společnosti trapné ticho, to pak melu, co mi přijde na jazyk. To je moje přirozenost. Jen je doplněná větší gestikulací a pohyby těla, které mám asi výraznější než většina jiných lidí. Tím, že jsem takový odjakživa, tak mi to nepřijde zvláštní. Samozřejmě jsem si všímal toho, že jsem býval i terčem různých vtipů a někdy i nepříjemných komentářů. Ale řekl jsem si, že buď se tím budu užírat nebo prostě žít dál. A nejvíc mi pomáhalo, že většina lidí můj projev bere spíš pozitivně a strašně si užívám, když dokážu lidi rozesmát. To mě vždy pohánělo k tomu být dál takový jaký jsem.
Setkal jste se někdy s nějakou formou diskriminace?
Setkal. Někdy to bylo velmi nepříjemné. Zažil jsem všechno možné, nechci ale být příliš konkrétní. V mém případě se jednalo hlavně o urážky kvůli mojí orientaci, především od mužů. Časem jsem vysledoval, že negativní výstupy často pramenily ze žárlivosti – to víte, gayové fungují jako magnet na ženský a když se ve společnosti přitáhne většina bab ke gayovi, tak to někdy chlapi začnou snášet špatně. Po pár panácích tak klesnou i k vulgaritám. Naštěstí ale v těchto situacích vystřízlivím rychleji než oni a jak říkala maminka Forrestovi – utíkám.
V čem vidíte největší výhodu rozmanitých a pestrých kolektivů?
V takových kolektivech je velká pravděpodobnost, že najdete někoho, kdo má stejný smysl pro humor a pohled na svět jako vy, a to se pak lépe pracuje. Navíc v rozmanitější skupině lidí je vždy větší zábava.