Vizí ženoucí Evropu dopředu je vytvářet podmínky, kde se podnikům daří, je chráněno životní prostředí a všichni mají stejnou šanci na úspěch. Tyto podmínky se často skloňují jako dlouhodobá udržitelnost.
Laura Mitroliosová
spolumajitelka a ředitelka společnosti CIRAA
Co musíme udělat, aby se Evropa nestala jen skanzenem a držela si při ambiciózních „zelených“ plánech i svou konkurenceschopnost? Nad tím se zamyslel i tým Maria Draghiho (bývalý italský premiér a šéf Evropské centrální banky). A 9. září 2024 proto zveřejnil zprávu o konkurenceschopnosti Evropy.
Nezbytná transformace
Aby Evropa byla opět schopná konkurovat dalším výrobním gigantům, musí se co nejdříve transformovat v těchto oblastech:
1. Nutnost urychlit inovace a najít nové motory průmyslu – To je zapotřebí zejména v oblasti inovativních technologií a digitální ekonomiky, abychom dohnali tempo USA a Číny.
2. Dekarbonizace, která bude cílit ke snížení cen energií – To souvisí i s investicemi do obnovitelných zdrojů, podpory cirkulární ekonomiky a dalších čistých technologií.
3. Posílení bezpečnosti a strategické autonomie EU – Cílem je, aby se snížila zranitelnost v závislosti na externích dodavatelích, ať už se jedná o suroviny, technologie, nebo výrobky.
Klíčem je spolupráce a omezení legislativních povinností
Zpráva také zdůrazňuje, že k úspěchu je nutná intenzivní a koordinovaná součinnost. A to jak na úrovni EU, tak i na úrovni členských států. Souvisí to i se zlepšením efektivity investic a financování. Zpráva tak fakticky souhlasí s ohlasy z oblasti byznysu. Odborníci z této sféry sice podporují myšlenky zelené transformace, ale zároveň je u nich patrná velká frustrace, která pramení z přílišné regulace ze strany EU.
Draghiho zpráva v kontextu českých firem
Draghiho zpráva přináší důležité informace a upozorňuje na významné potenciální dopady i pro české firmy:
1. Tlak na inovace a digitalizaci poroste
České firmy budou muset investovat více do inovativních technologií a digitální transformace. Měly by proto více využívat a hledat příležitosti ke spolupráci s univerzitami a výzkumnými institucemi, a to zejména s důrazem na vnitřní výzkum a vývoj. Další důležitý krok představuje i zvyšování kvalifikace zaměstnanců v digitálních dovednostech.
2. Změna energetické politiky
Tlak na dekarbonizaci a přechod na obnovitelné zdroje energie může přinést i zvýšení nákladů. Mnoho českých firem v tomto ohledu nelenilo, čemuž pomohla i energetická krize. Společnosti postupně realizovaly investice do čistých technologií a využívání obnovitelných zdrojů energie.
3. Zvýšené požadavky na bezpečnost
Zpráva hovoří o nutnosti investovat více do obrany a rozvíjení obranného průmyslu v EU. Tato změna by mohla otevřít příležitosti právě pro české firmy v oblasti dodávek obranného materiálu. Zároveň by společnosti měly dávat větší důraz na dodržování kyberbezpečnosti a ochrany dat.
4. Materiálová soběstačnost
Zpráva také zdůrazňuje potřebu rozšířit a modernizovat těžbu, zpracování a recyklaci kritických surovin v EU. Evropa tak sníží svoji závislost na dovozu těchto surovin z nestabilních zemí. Recyklace a materiálová efektivita tak v tomto kontextu dostávají vyšší váhu.