Skip to main content
Domovská stránka » Business, právo a daně » DIGITALIZACE V ÚČETNICTVÍ UŠETŘÍ PRÁCI I FINANCE
ADVERTORIAL

Digitalizace mění účetnictví. Účetní se však o své pozice bát nemusí. Umělá inteligence zastane rutinní práci, a oni se tak budou moct více věnovat složitějším úkonům či poradenství. Důležité změny přinese i nový zákon o účetnictví. Co od něj lze očekávat?

Mgr. Ing. Magdalena Králová

Prezidentka Svazu účetních České republiky, odkaz: Svaz účetních České republiky

Umělé inteligence a digitalizace se účetní nebojí. Naopak pokaždé, když vývoj umožnil posun v technologii zpracování ekonomických informací, vnímali jej účetní jako šanci. Podvojné účetnictví je tu už od 15. století a od té doby nikdo nic lepšího nevymyslel. Např. děrné štítky, které se dnes jeví jako „pravěk“, byly tehdy průlomem. Střední generace si také pamatuje nástup účetních softwarů, kdy jsme mluvili o automatizaci. Dnes přichází digitalizace, aby opět skokově minimalizovala lidskou chybovost při ručním pořizování dat nebo automatizovala rutinní úlohy, jako je např. zpracování faktur či bankovních výpisů. Digitalizace by také měla zvýšit ochranu dat, která by je zároveň měla i více zpřístupnit, a v neposlední řadě by svou bezpapírovou formou měla pomoci planetě.

Nezřídka vidíme články, že mezi profese nejohroženější umělou inteligencí patří právě účetní. Laická veřejnost vnímá účetního jako někoho, jehož náplní práce je pořizování a manuální zadávání dat do informačního systému. Tuto rutinní práci však obvykle zastává administrativní pracovník a je pravda, že ji lze umělou inteligencí docela dobře nahradit. Firmy tak mohou uvolněnou osobu mnohem efektivněji využít jinde. A pokud tuto práci někde dělají účetní, AI jim uvolní ruce právě pro kvalifikovanou práci s daty a podporu manažerských rozhodování. Digitalizace tedy i zde může vhodným způsobem pomoci s analýzou dat. V certifikaci účetních už dlouhodobě vyučujeme nejen samotné účtování, ale také ekonomiku, statistické metody, manažerské vyhodnocování či strategické rozhodování. Díky tomu mohou absolventi nabídnout svému zaměstnavateli nebo klientovi mnohem více než jen periodická hlášení. Dlouhodobě apelujeme na podnikatele, aby vnímali účetního jako svého partnera a klíčovou osobu ve firmě.

AI
Zdroj: Adobe Stock

Současně je pro nás výzvou i nová účetní legislativa. Nedávný výzkum totiž ukázal, že 72 % účetních vnímá nedostatky v připravenosti státní správy na digitalizaci. Dle jejich názoru je stále nutné pracovat i s papírovými dokumenty. Pro stát tedy představuje výzvu jak aplikační praxe, tak i legislativní opora, kterou mimo jiné od nové legislativy očekáváme.

S novým zákonem se účetnictví více přiblíží k důležitosti ekonomické informace. Ta má ale maximální význam jen tehdy, pokud je zároveň přesná a rychlá. Právě tady vidím obrovský potenciál, jak může digitalizace účetním pomoci. Podnikatelé by pak měli vidět přínos především v operativní součinnosti s účetními a vnímat účetnictví jako živá a stále aktuální data. Transparentní účetnictví může například zajistit větší úvěruschopnost. To je aspekt, na který finanční ředitelé dobře slyší. Zatím však nejzřetelněji oceňují podnikatelé digitální archiv, který ušetří mnohdy velké prostory.

Next article