Skip to main content
Domovská stránka » Business, právo a daně » KDO JE TO AUDITOR A KOMU SLOUŽÍ…?
ADVERTORIAL

Audit (z lat. audire – slyšet) vznikl ve Velké Británii v polovině 19. století jako veřejné slyšení nezávislého odborníka před investory (akcionáři). Ten je ujistil o tom, že předložené účetní výkazy odpovídají skutečnosti a jsou zpracovány nestranně. Co vše tato profese zahrnuje dnes?

doc. Ing. Ladislav Mejzlík, Ph.D.

prezident Komory auditorů ČR a proděkan Fakulty financí a účetnictví VŠE v Praze

Auditor, který v tomto veřejném slyšení před akcionáře předstoupil, byl kvalifikovanou osobou požívající všeobecnou vážnost a veřejnou důvěru a z těchto prvopočátků se postupně po celém světě rozšířila profese auditora, jako kvalifikované nezávislé osoby, provádějící audit účetních závěrek tak, aby se potvrdilo, že účetní výkazy zobrazují věrně a poctivě hospodaření firmy. V dnešní době však auditor zastává v rámci své práce mnohem více.

Výrok auditora, jedna z nejdůležitějších informací v auditorské zprávě, podává ujištění o objektivitě a pravdivosti informací zveřejněných společností v její účetní závěrce. Zprávu o auditu lze nalézt jak ve výroční zprávě, tak ve sbírce listin obchodního rejstříku. Z tohoto pohledu tedy není provedená kontrola pouze službou pro auditovanou firmu, ale i pro širší veřejnost. Na zveřejněné informace se totiž mohou spolehnout akcionáři a společníci, zaměstnanci, banky a poskytovatelé financí, finanční úřady či investoři apod. Takto poskytnutá důvěra pak ve svém důsledku snižuje celkové transakční náklady.

audit
Zdroj: Adobe Stock

Práce auditorů je přísně regulována. Kromě mezinárodních auditorských standardů se kvalifikace a činnost auditorů v ČR řídí zákonem o auditorech. Tento zákon je v souladu se směrnicí EU o statutárním auditu a nařízením EU o auditu subjektů veřejného zájmu. Velmi podrobně stanovuje podmínky, které musí auditor splňovat. Tento právní předpis se týká auditorských zkoušek, kontinuálního profesního vzdělávání, etického kodexu a dohledu nad činností auditorů, včetně kárných postihů. V případě porušení těchto předpisů ukládá auditorovi kárná opatření Komora auditorů ČR, jejíž členství je pro auditory povinné. Na tuto Komoru pak dohlíží Rada pro veřejný dohled nad auditem.

V průběhu času se úkoly auditorů rozšířily i do dalších oblastí. Kromě ověřování účetních závěrek začaly přibývat i další úkoly, například v oblasti boje proti praní špinavých peněz (AML) apod. Zcela novou etapu ve vývoji auditu představuje oblast ověřování zpráv o udržitelnosti. Tento proces přišel do ČR díky evropské regulaci. Všeobecně tuto oblast označujeme anglickou zkratkou ESG. Zprávy o udržitelnosti nejsou jen formálním zdrojem informací o chování společností. Na jejich základě se totiž rozhodují banky o poskytování a ceně úvěrů, dodavatelé o uzavírání smluv na dodávky či poskytovatelé dotací o podpoře projektů apod. Vedle poctivých společností se vyskytují i takové, které chtějí získat finanční výhody zveřejňováním klamavých informací (nebo jejich zamlčováním). Toto nové riziko reportingu se nazývá „greenwashing“. Právě proto musí auditoři zprávy o udržitelnosti ověřovat. Komora auditorů ČR připravila systém vzdělávání a testování auditorů a vydávání dodatečných licencí. Ty opravňují auditory k ověřování zpráv o udržitelnosti. Jejich seznam najdete on-line na webových stránkách Komory auditorů v sekci: Výběr auditora.

Next article