Skip to main content
Domovská stránka » Budoucnost průmyslu a výroby » APIL: AUTOMATIZACE INTRALOGISTIKY NABÍZÍ VYŠŠÍ FLEXIBILITU A EFEKTIVITU
ADVERTORIAL

Automatizace vnitřní logistiky je nezbytným krokem. Tento vývoj přináší mnoho výhod, ale zároveň pro firmy představuje i velký tlak. Asociace pro inovace v logistice (APIL) se touto problematikou zabývá, a v rámci své platformy radí, na jaké změny či výzvy je potřeba se připravit.

Miroslav Hampel

předseda výkonné rady APIL

Co se týče automatizace interní logistiky, očekáváme několik klíčových technologických trendů. Domníváme se, že nejintenzivnější nárůst v automatizaci bude probíhat v oblasti komplexních a robustních WMS systémů. Řešení založená na první a druhé generaci WMS (či vyvinutá v rámci stávajících ERP systémů) nebudou dostatečná pro integraci a řízení pokročilých automatizovaných provozů. To samé se týká i systémů, které pouze digitalizují papírové dokumenty a nahrazují je PDA zařízeními. Pro manipulaci s menšími přepravkami a kartony se budou stále více využívat roboti pro manipulaci s KLT bednami a skladové systémy propojené s dalšími robotickými manipulátory. Tento trend povede k vyšší automatizaci a přesnosti při manipulaci s menšími objekty. Počítáme také s nárůstem robotizovaného pickingu, zejména v oblasti kusové manipulace. Tato technologie umožní rychlejší a přesnější kompletaci objednávek, což je klíčové pro uspokojení rostoucích nároků na rychlost a efektivitu v logistice.

Staňte se členem nebo partnerem APIL >

Pokud jde o manipulaci s paletami, očekáváme výrazný nárůst využívání AGV robotů. Tyto systémy umožní efektivnější horizontální přepravu palet ve výrobních i logistických provozech. Technologie AGV postupně nahradí tradiční tažné vozíky, což povede ke zvýšení bezpečnosti a produktivity. Ve skladové manipulaci s paletami předpokládáme přechod na 4D Shuttle robotizaci v kombinaci s výtahy. Tato řešení nabídnou vyšší flexibilitu a efektivitu oproti automatickým a poloautomatickým VNA vozíkům či autonomním vysokozdvižným vozíkům, které trpí nízkou produktivitou a vysokými náklady.

Zdroj: Showroom logistických technologií v PASKOVĚ (KVADOS)

Hlavní výzvou je schopnost integrovat různé systémy pomocí on-line metod a technologií na platformě WEB Service a univerzálních API. V souvislosti s WES/WCS nebo RMS se jedná především o systémy na Linux platformě, často od asijských výrobců. U těchto systémů existují obavy z obchodních restrikcí ze strany USA a možných omezení přístupu k americkým technologiím, jak tomu bylo například u značky Huawei s Androidem.

Asociace APIL byla založena s cílem podpořit otevřenou a rychlou spolupráci klíčových aktérů v oblasti automatizace a robotizace intralogistiky. Společně pak zajišťují kompletní realizace projektů. Díky dlouholetým zkušenostem si navzájem poskytují také vzájemné poradenství při řešeních logistických „oříšků“. Tyto výsledky budeme letos poprvé veřejně přednášet na Logistickém Summitu APIL v Praze.

logistický summit
Next article