Digitalizace a využití AI zasáhnou i daňové služby. Nové technologie slibují pomoc a podporu v mnohých oblastech, schopnosti a kompetence daňového poradce však nenahradí. Jaké výzvy tedy tato digitální transformace přinese ve správě daní?

Ing. Radek Neužil, LL.M.
tajemník Komory daňových poradců ČR (KDP ČR)
Na úvod malé vysvětlení, kdo je vlastně daňový poradce. Vysvětlíme si, jaké výhody spolupráce s ním přináší, případně čím se od ostatních, na první pohled podobných, profesí liší. Jedinečnost daňových poradců spočívá v tom, že svoji odbornost prokázali úspěšným složením náročné zkoušky. Díky speciálnímu zákonu tak garantují mlčenlivost, odpovědnost a pojištění, které těžko někdo jiný nahradí, protože kryje případné škody související s výpočtem daní. Navíc je zde Komora daňových poradců ČR. Ta daňové poradce podporuje v jejich činnosti, ale také na ně dohlíží. V případě porušení profesních předpisů jim pak může uložit i sankce.
Nenahraditelnost daňového poradce
Nedílnou součástí práce daňového poradce je zastupování klientů před úřady, zejména před finančním úřadem, správou sociálního pojištění nebo zdravotní pojišťovnou. Zastupovat přitom může klienty až do úrovně soudních sporů mimo kasačních stížností u Nejvyššího správního soudu.

Daňové poradenství: AI vs. lidský faktor
Nástroje umělé inteligence jsou dnes nejvíce skloňovaným pojmem v oblasti digitalizace daní. Umělou inteligenci považujeme za prostředek cenné podpory v oblasti daňového poradenství či komunikace s klienty a úřady. Ideální použití je pro analýzy relevantních dokumentů a formulaci textů. Dále ji využijeme při zpracování základních evidencí nebo pro přehlednou orientaci v problému a při navrhování základních řešení. Na technologie však nelze přenést odpovědnost za profesní úsudek nebo daňovou radu. A to ať už z pohledu nejistoty ohledně stoprocentní správnosti odpovědi, nebo z toho důvodu, že technologie zatím neumí uspokojivě pracovat s častými změnami zákonů a jejich různými verzemi v čase.
Umělá inteligence také nezvládne posoudit plný kontext situace. To též znamená, že nedokáže zohlednit nastavení rizik nebo pracovat s judikaturou v úrovni, která je pro vytvoření daňového doporučení předpokládána. Na konci proto musí být vždy konkrétní garant výstupu, který za něj nese plnou odpovědnost a záruky.
Daňová správa a její transformace
Pro budoucí fungování daňového systému bude klíčová digitalizace na straně finanční správy. To samozřejmě ovlivní jak daňové poradce, tak daňové poplatníky. Ambiciózní dokument OECD – Daňová správa 3.0 má za cíl podpořit přerod finanční správy k plně sdíleným datům v reálném čase mezi firmami, jejich partnery, finanční správou a případně dalšími institucemi. To bude na straně jedné znamenat úsporu a omezení dnešních hlášení a daňových přiznání. Některá z nich budou pravděpodobně zrušena.

Z druhé strany to bude vyžadovat maximální transparentnost ve sdílení dat a informací. Ještě větší důraz tak bude kladen na kvalitu dat, jejich správnou a srozumitelnou strukturu a interpretaci. Bude to tedy bezesporu výzva pro všechny zainteresované strany. Transformace bude vyžadovat kvalifikovaný postup jak na straně daňových poplatníků, tak jejich daňových poradců a samozřejmě i státu.