V dnešní době prochází i svět byznysu výraznou transformací. Patří k ní digitalizace, efektivní využití AI či dostatečná kyberbezpečnost. Proto je důležitá rychlost a schopnost adaptace na tyto změny. Jaký další vývoj lze předpokládat v následujících letech?

Jan Liška, EFA
Prezident Asociace finančních poradců (AFP ČR)
Už řadu let mají před sebou podnikatelé několik výzev, které se v konečném důsledku dotýkají financí. Doba se změnila a podnikatelé mnohdy museli měnit své obchodní modely. I tak je ale neustále potřeba přemýšlet nad rozvojem firmy a nad tvorbou větší přidané hodnoty/ziskovosti. A to vše stojí finance. Proto jsme se zamysleli nad tím, jakým největším výzvám budeme čelit v příštích letech. S mnohými z nich se navíc setkáváme už dnes.
Digitalizace financí a kyberbezpečnost
Obecně lze říci, že se na trhu B2B urychlily investice do procesů a digitalizace, zejména formou pořízení ERP systému a jejich efektivní propojení s dalšími systémy (např. CRM, MES, PLM) a také tlak korporátních zákazníků na pořizování pokročilejších informačních technologií (zj. CAD). Mít firmu tzv. kompletně on-line nebo se rozhodovat rychle a na základě čísel vám dnes přináší vysokou konkurenční výhodu. Nicméně s vývojem moderních technologií a přesunem dat či informací na cloudové řešení narůstá i počet kyberútoků. Firmy tuto hrozbu však často velmi podceňují. A to většinou do doby, než se s následky kybernetického útoku poprvé setkají.
Moderní technologie vám usnadní podnikání
Zároveň se s rozvojem nových technologií zvyšuje i počet platforem v oboru financí. Zde zmíníme oblasti jako – factoring (Roger, Cashbot aj.), firemní financování (Investown, Upvest, Fingood, Flowpay aj.), digitální účetnictví a vytěžování faktur (např. Digitoo) či automatizace systémů (Make, Zapier, Power Automate, Copilot aj.). Všechny tyto produkty a služby totiž významně usnadňují život všem, kteří se pohybují v byznysu. Podnikatelé by tedy neměli „usnout na vavřínech“. Naopak je nutné mít neustále otevřenou hlavu pro nové inovace a zmíněné technologie zapojit do provozu.

Udržitelnost ve financování a ESG
Hlavní výzvu však představuje financování těchto inovací a dalšího vývoje. Obecně zde totiž zatím chybí podpora malých a středních podnikatelů ze strany státu. Ten má přitom možnosti alokovat finanční prostředky do lokálních firem, jež mají ambici expandovat či vyvíjet nové produkty a služby. Podpora do výzkumu a vývoje by měla být intenzivnější a trvalá. Stát by ji měl cílit i na menší hráče, čímž by pro podnikatele vytvářel bezpečné a motivující prostředí. Je důležité zviditelnit a podporovat podnikatelské talenty, které tady máme. Udržitelné financování (neboli tzv. zelené financování) je dnes běžnou praxí u větších firem. Banky tedy už nyní musí rozvážně směřovat finance do bezemisních projektů. Proto se obávám, že dostupnost finančních prostředků bude stále komplikovanější a bude narůstat tlak na ESG reporting i směrem k malým a středním podnikům.
Generační obměna a zastupitelnost
Další výzvou, která nepřímo souvisí s financemi, je mezigenerační obměna či předávání firem. Na trhu často vidíme tyto dva základní problémy – mladší generace nechce v podnikání vůbec pokračovat, nebo vidí budoucí vývoj firmy a vlastní angažovanost výrazně odlišně než jejich rodiče. S tímto úzce souvisí otázka zastupitelnosti majitele, a to zejména v případě náhlého úmrtí. Členové AFP ČR vnímají tuto problematiku jako téměř neřešenou a podceňovanou. Přestože se tyto situace stávají poměrně často, firmy či rodiny na to nejsou vůbec připravené. Přitom už samotný Baťa protlačoval důležitost zastupitelnosti ve firmě. Budujme tedy tuto zastupitelnost, podporujme nezávislost organizací na majitelích a vychovávejme či připravujme dostatečně s předstihem své nástupce.