Generativní AI mění pravidla hry ve firmách napříč odvětvími. Nejde jen o chatboty nebo automatizaci rutinních úkolů, ale o zásadní transformaci procesů, struktury i řízení. Ti, kdo pochopí její skutečný potenciál, mohou otevřít dveře k vyšší efektivitě, udržitelnosti i růstu. Čtveřice odborníků sdílí klíčové poznatky a rady, jak využít AI jako spojence, nejen nástroj.

Jiří Jirman
Zatímco mnozí z nás stále vnímají generativní AI skrze ad hoc využívání ChatGPT, její skutečný potenciál sahá významně dále. Klíčové oblasti zahrnují především: AI chatboti, ať už pro interní účely (Jak mám postupovat při…?), nebo jako poradce pro klienty (výběr produktu či služby, FAQ), systematické vytěžování informací pro různé účely (smlouvy, zadávací dokumentace, průzkumy) a generování a aktualizace textů (směrnice, nápovědy, dokumentace). Integrací těchto funkcionalit vzniká například e-mailový asistent, který dokáže komunikovat s klienty, přičemž využívá jak interní know-how, tak informace o klientovi dostupné ve firemních systémech.


Honza Hubka
Jak najít neefektivní procesy a odemknout potenciál automatizace
Identifikace neefektivních procesů je klíčem k úspěšné automatizaci a využití AI. Prvním krokem je sledovat, kde se objevují zdržení, chyby nebo opakující se úkoly. Pokud vaši zaměstnanci často plýtvají časem na ruční zadávání dat, zbytečná schvalování či opravy chyb, jde o známky neefektivity. Dalším ukazatelem je nespokojenost s úkoly, které jsou složité, frustrující a nepřináší hodnotu. Díky analýze příležitostí, zpětné vazbě a sledování „úzkých hrdel“ najdete slabá místa a rozhodnete, co automatizovat. Soustřeďte se na procesy, které brzdí růst a demotivují tým.


Jan Kulíšek
Pro úspěšný AI projekt potřebujete business cases a schopnost realizace
Business case znamená, že máme use case (proces zralý na zefektivnění) a máme také jeho ROI. Návratnost investice (ROI) počítáme investicí času, peněz a risku vůči získanému času a penězům. Realizace AI projektu je spolupráce byznysu (management, business analytik, change management), uživatelů a techniků (IT, AI, UX). Byznysová rizika jsou rezistence lidí a nízká adopce AI řešení. Největší riziko v technologii je produkt, který nefunguje nebo neřeší potřeby uživatelů. Každá firma řeší, jak určit ROI AI projektů a kde najít lidi či partnera, který projekt exekuuje.


Vladimír Šedivý
Jak pohřbít svoji firmu v deseti snadných krocích
Pokud nemáte dnes hotovou a neimplementujete strategii růstu firmy založenou na AI a samořízení, nebudete mít za několik let firmu. Tato strategie musí být založená na změně procesů, struktur a celého systému firmy. AI je zde silným spojencem – převzetím každodenní operativy umožňuje C-levelu soustředit se na strategické změny, které firmu posunou vpřed. V době, kdy je těžké najít manažery, jsou odolné, samořídící týmy a jednotlivci naprosté must. S reálnými pravomocemi a dovednostmi dosahují lepších výsledků a otevírají cestu k „tyrkysovým“ organizacím – firmám, které jsou konkurenceschopné a flexibilní.