Skip to main content
Domovská stránka » Cirkulární ekonomika » KONKURENCESCHOPNOST FIREM V ČR S NÁSTUPEM ESG REPORTINGU SKOKOVĚ KLESNE
ADVERTORIAL

Druhý ročník Carbon Tracker poukázal na to, že každý druhý český podnik uhlíkovou stopu stále nepočítá, či se ji ostýchá zveřejnit. Proč tomu tak je? Na postoj tuzemských společností k udržitelnosti jsme se zeptali Jakuba Skavroně, předsedy platformy Climate & Sustainable Leaders Czech Republic.

Jakub Skavroň

předseda Climate & Sustainable Leaders Czech Republic

My jsme s průzkumem Carbon Tracker začali v minulém roce. Letos jsme s napětím čekali na data druhého šetření, ve kterém jsme předpokládali nějaký posun. Ale s politováním musím říct, že výsledky ukázaly stagnaci českých firem v rámci provádění výpočtu uhlíkové stopy, a tedy i k budoucí zákonné povinnosti nefinančního reportingu. Součástí ESG reportu je totiž právě i výpočet emisí CO2.

Stěžejní informací z průzkumu je fakt, že každá druhá společnost v České republice zatím uhlíkovou stopu nepočítá, nebo své výsledky odmítá zveřejnit. A Scope 3, který byl na konci července 2023 stanoven zákonnou povinností pro velké podniky (s obratem nad 40 milionů eur, celkovou hodnotou aktiv vyšší než 20 milionů eur nebo s více než 250 zaměstnanci), vykazuje pouze 17 procent firem z těch, jež nám nefinanční data poskytly. To je opravdu tristní.

Zdroj: Adobe Stock

Předně je důležité zmínit, že kriticky hovoříme o zhruba polovině firem. Jsou zde tedy i takové, které jdou příkladem. Patří mezi ně velké podniky se zahraniční mateřskou společností, majetkovou účastí nebo ty, na něž požadavky již dnes dopadají dodavatelsko-odběratelským řetězcem. Tyto firmy jdou vzorem a drží krok se západoevropskými zeměmi. V západní části Evropy totiž již pochopili, že měřit uhlíkovou stopu neznamená činit neekonomická opatření. Odstup subjektů, jež na své dekarbonizační strategii ještě nezačaly pracovat, se stále zvětšuje a s příchodem povinnosti nefinančního reportingu bude pokles konkurenceschopnosti skokový.

Doporučuji, aby zkusili přehodnotit svůj postoj. Protože aktivní přístup k dekarbonizaci je, kromě snahy zanechat planetu obyvatelnou i dalším generacím, především důkazem připravenosti na změnu tržního prostředí.

Next article