Druhý ročník Carbon Tracker poukázal na to, že každý druhý český podnik uhlíkovou stopu stále nepočítá, či se ji ostýchá zveřejnit. Proč tomu tak je? Na postoj tuzemských společností k udržitelnosti jsme se zeptali Jakuba Skavroně, předsedy platformy Climate & Sustainable Leaders Czech Republic.
Jakub Skavroň
předseda Climate & Sustainable Leaders Czech Republic
Jste k českým firmám, resp. k jejich přístupu vůči dekarbonizaci, poměrně kritický. Je situace opravdu tak vážná?
My jsme s průzkumem Carbon Tracker začali v minulém roce. Letos jsme s napětím čekali na data druhého šetření, ve kterém jsme předpokládali nějaký posun. Ale s politováním musím říct, že výsledky ukázaly stagnaci českých firem v rámci provádění výpočtu uhlíkové stopy, a tedy i k budoucí zákonné povinnosti nefinančního reportingu. Součástí ESG reportu je totiž právě i výpočet emisí CO2.
Co konkrétně Carbon Tracker 2023 odhalil?
Stěžejní informací z průzkumu je fakt, že každá druhá společnost v České republice zatím uhlíkovou stopu nepočítá, nebo své výsledky odmítá zveřejnit. A Scope 3, který byl na konci července 2023 stanoven zákonnou povinností pro velké podniky (s obratem nad 40 milionů eur, celkovou hodnotou aktiv vyšší než 20 milionů eur nebo s více než 250 zaměstnanci), vykazuje pouze 17 procent firem z těch, jež nám nefinanční data poskytly. To je opravdu tristní.
Víte, co je důvodem takto rigidního postoje Čechů k udržitelnosti? A jak se aktuální přístup promítne do konkurenceschopnosti těchto subjektů v budoucnu?
Předně je důležité zmínit, že kriticky hovoříme o zhruba polovině firem. Jsou zde tedy i takové, které jdou příkladem. Patří mezi ně velké podniky se zahraniční mateřskou společností, majetkovou účastí nebo ty, na něž požadavky již dnes dopadají dodavatelsko-odběratelským řetězcem. Tyto firmy jdou vzorem a drží krok se západoevropskými zeměmi. V západní části Evropy totiž již pochopili, že měřit uhlíkovou stopu neznamená činit neekonomická opatření. Odstup subjektů, jež na své dekarbonizační strategii ještě nezačaly pracovat, se stále zvětšuje a s příchodem povinnosti nefinančního reportingu bude pokles konkurenceschopnosti skokový.
Co byste zástupcům českým firem touto cestou vzkázal?
Doporučuji, aby zkusili přehodnotit svůj postoj. Protože aktivní přístup k dekarbonizaci je, kromě snahy zanechat planetu obyvatelnou i dalším generacím, především důkazem připravenosti na změnu tržního prostředí.