Základními stavebními kameny BforB networkingu jsou různorodost a rovné podmínky pro všechny. Jen díky nim může být navázána skutečně úspěšná byznysová spolupráce. Jaké jsou vlastně hlavní výhody referenčního networkingu?
KAMILA ZÁRYCHTOVÁ
Zakladatelka Business for Breakfast v ČR
BforB je podnikatelský networking, jehož cílem je přinášet členům klubu výsledky v podobě zakázek, doporučení, informací a sdílení zkušeností. Úspěch BforB stojí především na různorodosti. A to v tom smyslu, že se na klubových akcích setkávají podnikatelé z různých oborů. Vzniká tedy unikátní prostředí, kde mohou navázat kontakt například právník, architekt, stavař, personalista či realitní makléř a navzájem se následně ve svém podnikání podporovat.
Vzájemné obohacení
Za 14 let praxe se ukázalo, že právě spolupráce podnikatelů z různých oblastí může každého výrazně posunout dál. Nikdo si nekonkuruje, a tak můžete v takovém prostředí být otevření a hovořit o tom, co potřebujete nebo hledáte.
Každý sice děláme něco jiného, stále jsme ale podnikatelé se zkušenostmi a více méně řešíme podobné problémy, ačkoliv každý v jiném oboru. A to je právě nesmírně obohacující. Získáte jiný úhel pohledu na řešení problémů a můžete se díky tomu posunout rychle a efektivně vpřed.
Kluby a franšízy v jednotlivých krajích najdete ZDE
Co přináší BforB networking?
Na podnikání je skvělé to, že každý je posuzován a odměňován pouze podle svých schopností. A v networkingu to platí dvojnásob. Vůbec nezáleží na tom, kdo nebo odkud jste. Záleží pouze na vaší aktivitě a na způsobu, jak uchopíte „obchodní nástroj“ BforB a co z něj vytěžíte.
Na rozdíl od jednorázových networkingových akcí dává referenční networking možnost vzniku dlouhodobým vztahům, které mezi členy přináší důvěru, respekt a ochotu si vzájemně pomoci. A nedávno se to krásně ukázalo v době, kdy mnoho podnikání bylo omezeno covidovými restrikcemi a lidé se hodně názorově rozdělovali.
V této době naši členové dokázali najít i přes rozdílné názory společnou cestu, na které se dohodli a díky tomu se mohli nadále navzájem podporovat. Zásadní je totiž vzájemný respekt. Respekt se ale samozřejmě nevytvoří hned, většinou se musí vybudovat, tak jako důvěra.
Otevřete si vlastní networkingový klub a klikněte ZDE
Inkluze v podnikání
Inkluze, tedy přijetí odlišností, není podle mě v podnikání téma k řešení. Vždy záleží na vás, na tom jak se chováte, jak umíte jednat, komunikovat, jestli je spolupráce s vámi dobrá nebo špatná. Záleží na tom, co umíte a jestli to umíte prodat. Jestli sebe umíte prodat. A gender, sexuální orientace nebo náboženské vyznání v tom nehraje žádnou roli.
Výhodou podnikání je, že si můžete vybrat, s kým budete spolupracovat a jak dlouho, a s kým naopak ne. I v tom je určitá míra svobody, kterou podnikání přináší. Mít možnost spolupracovat s lidmi, se kterými se vám spolupracuje dobře. S lidmi, kteří obohacují vás, vaše podnikání a vy je.