Skip to main content
Domovská stránka » Diverzita » FLEXIBILITA V PRÁCI JE BENEFIT I PRO ZAMĚSTNAVATELE, NEJEN ZAMĚSTNANCE
  • Diverzita

    FLEXIBILITA V PRÁCI JE BENEFIT I PRO ZAMĚSTNAVATELE, NEJEN ZAMĚSTNANCE

    Ve spolupráci s:
    Adobe Stock
    Ve spolupráci s:
    Adobe Stock

    Při přemýšlení o flexibilitě práce je potřeba být především flexibilní. To nezní nijak překvapivě, že? Přesto existuje množství firem, které jsou ve svém přístupu k flexibilitě konzervativní.

    MICHAELA STACHOVÁ

    ředitelka Business Leaders Forum

    Celá problematika flexibilní práce je ale podstatně složitější. Flexibilita práce by totiž neměla patřit mezi zaměstnanecké benefity. Kam tedy s ní? Ideálně by měla být implementovaná do celkové firemní strategie. Pokud chce být jakákoli firma úspěšná, potřebuje dostat do svého týmu ty správné lidi a na ta správná místa. Nebude-li flexibilní v tom, jak a kde zaměstnance hledat a co jim nabídnout, nebude v náboru tak úspěšná jako jiná společnost, pro kterou je samozřejmé, že hledá lidi i mimo region nebo stát a společně s nimi pak nastavuje způsob spolupráce.

    Flexibilita jako benefit pro celou firmu

    Uvažování o flexibilitě buď jako o benefitu pro zaměstnance, nebo jako o benefitu pro celou firmu hraje zásadní roli v tom, jak daleko jsme v její implementaci ochotni zajít. Každý člověk v nějaké životní fázi potřebuje flexibilní přístup. Ať už jsou to studenti, rodiče (malých) dětí, lidé se zdravotním omezením, „sendvičová“ generace nebo lidé v důchodovém věku. Zároveň si každá z těchto skupin pod pojmem flexibilita představí něco diametrálně odlišného. Což nás vrací k první větě tohoto článku. Pokud chce být zaměstnavatel skutečně flexibilní, neomezovat se v náboru a těžit z diverzity, musí o flexibilitě uvažovat široce a s těmi, kterých se to týká. Odměnou mu budou produktivnější, loajálnější a spokojenější zaměstnanci.

    Inovativní firmy

    Jsem ráda, že mezi členy Business Leaders Fora jsou firmy, které o flexibilitě přemýšlejí inovativně a jsou vzorem pro ostatní. Pár příkladů za všechny. Společnost A-Giga pomáhá snižovat nezaměstnanost odsouzených ve výkonu trestu. Škoda Auto má dlouhou historii zaměstnávání lidí se zdravotním nebo sociálním znevýhodněním. Společnost McDonald´s je zase známá svým přístupem k zaměstnávání mladých lidí. 

    Skupina ČEZ dlouhodobě podporuje zkrácené a flexibilní úvazky. Zaměstnanci mohou využívat služby péče o děti předškolního věku ve firemních mateřských školách. V neposlední řadě ČEZ pokračuje v rozvojových programech

    Skupina ČEZ dlouhodobě podporuje zkrácené a flexibilní úvazky. Zaměstnanci mohou využívat služby péče o děti předškolního věku ve firemních mateřských školách. V neposlední řadě ČEZ pokračuje v rozvojových programech pro ženy. Women in Focus je program pro ženy na manažerských pozicích, který se zaměřuje na jejich osobní a profesní růst, a Women Hub je program pro ženy, které mají schopnosti a ambice vést lidi a v současné době pracují jako specialistky.

    Flexibilita a work-life balance jako priorita

    V České republice máme v této oblasti obecně velký prostor k inovacím. Například částečné úvazky u nás využívá 6 % lidí, oproti tomu v Německu to je přes 27 %. Uvidíme, jak právě tohle změní novela zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti.

    Populace stárne, v roce 2050 bude třetina lidí v důchodovém věku. Je proto nutné tomu přizpůsobit trh práce. Další změnou je, že do práce nyní nastupuje Generace Z a z průzkumu společnosti Ipsos jasně vyplývá, že právě flexibilita v práci a work-life balance je pro ni prioritou číslo jedna.

    Jak se k těmto výzvám společnosti postaví bude do velké míry určovat jejich úspěšnost.

    Next article