Pohozené zbytky tabákových výrobků s filtrem jsou problémem nejen estetickým, ale zejména ekologickým. V přírodě se totiž rozkládají až 15 let. Společnost Philip Morris se kromě osvětových aktivit cílených na spotřebitele a jeho správné nakládání se zbytky tabákových výrobků vydala i cestou zkoumání materiálového využití použitých bezdýmných nahřívaných tabákových náplní, které distribuuje na českém a slovenském trhu.
Zodpovědné nakládání s použitými tabákovými náplněmi
Tabákové náplně se od cigaret liší tím, že je v nich tabák nahříván, nikoliv spalován, mají tedy tu výhodu, že se před vyhozením nemusejí zhášet. Dospělý uživatel při absenci odpadkového koše může použitou náplň jednoduše vrátit do krabičky a zbavit se jí později. Že se tento návyk ujal a spotřebitelé zahřívaného tabáku se ve srovnání s kuřáky cigaret chovají zodpovědněji vůči životnímu prostředí, bylo potvrzeno spotřebitelskými průzkumy v různých zemích.
Nově dostupný sběr tabákových náplní v prodejnách
Společnost Philip Morris se v rámci své strategie produktové udržitelnosti rozhodla vydat ještě dál nad rámec osvětových aktivit. V roce 2022 spustila ve vybraných reprezentačních IQOS prodejnách v České republice a na Slovensku nejprve pilotní projekt sběru použitých tabákových náplní. Po nebývale úspěšném přijetí zákazníky byl pilotní projekt na podzim roku 2022 rozšířen do celorepublikového formátu. Zákazníci mají i nyní zdarma k dispozici sběrné sáčky ve většině IQOS prodejen. Stačí si jeden vyzvednout, odkládat do něj použité tabákové náplně a po naplnění sáček odevzdat v jakékoli IQOS prodejně do speciálního sběrného boxu.
Co se s náplněmi stane?
Cílem pilotního projektu bylo zajistit dostatečné množství materiálu ke zkoumání materiálového využití použitých tabákových náplní, které obsahují bioplastový filtr z acetátu celulózy a některé i z kyseliny polymléčné (PLA). Tabákové náplně byly předány dvěma českým univerzitám, které začaly zkoumat možnosti jejich recyklace a dalšího využití. Jelikož se jedná o časově náročnou vědeckou práci, bude to ještě běh na dlouhou trať. Paralelně s výzkumem se Philip Morris snaží najít i nějaká již existující řešení. Na Slovensku funguje spolupráce s lokální recyklační firmou ECO Butt, která dokáže tabákové náplně zpracovat.
Jak dlouho bude společnost PMI vyrábět cigarety? Zjistěte ZDE
Do jejího recyklačního zařízení aktuálně putují všechny tabákové náplně vysbírané slovenskými zákazníky v IQOS prodejnách. Zde je z nich vyroben tzv. celulózový granulát, který se přidává do asfaltových směsí. Ten zlepšuje fyzikálně-mechanické vlastnosti asfaltu a další jeho funkcí je, že brání stékavosti pojiva při převážení asfaltu v nákladních vozidlech. Zatímco dříve musely kvůli granulátu padnout stromy a z nich byla získána dřevní buničina pro jeho výrobu, dnes už tomu tak být vůbec nemusí. Využije se tak materiál, který by se stal odpadem, a šetří se tak přírodní zdroje. Koncem října 2022 byla ve slovenském městě Žiar nad Hronom položena první asfaltová cesta s příměsí celulózového granulátu z nedopalků cigaret a použitých bezdýmných tabákových náplní.
V České republice se intenzivně pracuje na identifikaci možností recyklace a výběru odborné recyklační firmy. Nejnadějněji vypadá spolupráce právě se společností ECO Butt.
Náplně do elektronických cigaret lze také odevzdat v prodejnách
Náplně do elektronických cigaret od IQOS je rovněž možné sbírat do sběrného sáčku a odevzdat v IQOS prodejně. Sbírat se ale musí odděleně od tabákových náplní, protože jde o elektrozařízení, které se zpracovává v jiném režimu. Jsou pak předána odborné recyklační firmě ke zpracování.