Skip to main content
Domovská stránka » Ekologické Česko » INOVACE VZDĚLÁVÁNÍ NA VŠE
  • Ekologické Česko

    INOVACE VZDĚLÁVÁNÍ NA VŠE

    Ve spolupráci s:
    VSE logo
    Adobe Stock
    Ve spolupráci s:
    Adobe Stock

    Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE) je držitelkou prestižních mezinárodních akreditací business škol a o další se uchází, takže musí neustále reagovat na měnící se prostředí a vzdělávací kontext, a držet tak krok s nejprestižnějšími ekonomickými univerzitami světa. Čím se toho snaží dosáhnout?

    doc. Ing. PAVEL HNÁT, Ph.D.

    prorektor VŠE

    Proměna studijních programů

    VŠE je v úzkém kontaktu s odborníky z firemního světa, kteří pravidelně promlouvají do skladby studijních programů univerzity, vystupují ve výuce a na půdě školy se setkávají se studenty. Vlajkovou lodí VŠE je v tomto ohledu zejména navazující magisterský program aliance CEMS z Fakulty podnikohospodářské, který obsadil 12. příčku z celkových 176 programů. Celosvětově se tak umístil v top 7 % Masters in Management programů a oproti loňskému výsledku si polepšil o 3 příčky.

    Velmi žádané jsou specializace a MBA program Fakulty informatiky a statistiky zaměřené na datovou analytiku, Fakulta mezinárodních vztahů nedávno rozšířila nabídku vedlejších specializací o specializaci s názvem 2CG Compliance, Risk, and Governance, o kterou se rovněž firemní partneři zajímají.

    Přemýšlíte o vysokoškolském studiu? Klikněte ZDE

    Týden inovací

    V rámci snah o inovaci výuky na VŠE proběhne tento semestr již druhý takzvaný Týden inovací ve výuce, který má za cíl modernizovat výuku zapojením nových forem výuky a zlepšit interakce mezi studenty. Jak vypadal první Týden inovací na VŠE, který proběhl v zimním semestru 2022 se dočtete ZDE.

    V rámci prvního inovačního týdne bylo pro studenty nachystáno na VŠE více než 100 akcí včetně zajímavých přednášek (přednáška velvyslance Japonska, přednáška profesora Jean-Robert Tyran z University of Vienna, přednášky expertů z praxe, například ze společnosti EY, ČSOB a dalších), workshopů (například Efektivní prezentace a storytelling, UX design, workshop k řešení sporů mediací, Skills development workshop) a exkurzí (například do ČNB, ČSOB, na Úřad průmyslového vlastnictví, do Creative dock, Evropského domu či podnikatelského akcelerátoru xPORT).

    Proč studovat na VŠE? Zjistěte ZDE

    V druhém Týdnu inovací se mohou studenti těšit například na panelovou diskuzi prezidenta Komory auditorů ČR, prohlídku na Ministerstvu zahraničních věcí, přednášku externích odborníků na téma sociálně ekonomického rozvoje hlavního města Prahy, setkání s víceguvernérkou ČNB a prohlídku ČNB. Také je čeká řada jazykových workshopů, exkurzí, odborných přednášek či seminářů a workshopů ve spolupráci s firmami.

    Infrastruktura a digitalizace

    VŠE je od roku 2022 také zapojena do Národního plánu obnovy (NPO), v rámci kterého budou v následujících dvou letech probíhat velké investice do infrastruktury a digitalizace. Již jsme implementovali a do studijního systému plně integrovali moderní learning management system Moodle, vybudujeme nové multimediální studio a nový coworkingový prostor pro studenty, vzniknou nové studijní programy v progresivní oborech Fintech a Big data a nový profesní program v oblasti účetnictví. V rámci NPO také pracujeme na rozvoji celoživotního vzdělávání a moderních kurzech pro firmy.

    Kontakt s absolventy

    Vedle firemních partnerů je pro nás důležitý také kontakt s našimi absolventy. V rámci absolventského centra pořádáme na VŠE akce s a také pro absolventy naší univerzity, které nesou název Absolventské středy. Během zimního semestru roku 2022 proběhla středeční přednáška Strategie úspěchu nejen v podnikání, kterou představila posluchačům Ing. Simona Kijonková, zakladatelka úspěšné společnosti Zásilkovna.

    Přednášky pro absolventy

    V říjnu se naši absolventi mohli zúčastnit přednášky na téma metaversu, kterou vedl Vítězslav Klement, absolvent Národohospodářské fakulty a přednášky zaměřené na Data science, kterou si připravil Jan Hučín, Senior Data Scientist ve společnosti PROFINIT. V listopadu proběhla akce na téma Trh nemovitostí – přehřátí nebo kolaps?

    Audit rovných příležitostí

    Zároveň se neustále snažíme zlepšovat pracovní i studijní prostředí na VŠE, momentálně např. formou auditu rovných příležitostí, již u nás proběhlo dotazníkové šetření, fokusní skupiny a interní analýza dokumentů. Z auditu rovných příležitostí byla zpracována zpráva s výsledky a akčním plánem. Více ZDE.

    Next article