Jak mohou firmy prosazovat své zájmy v oblasti udržitelnosti vůči veřejnému sektoru? A proč by takovou činnost měly vnímat jako důležitou? Na to nám v rozhovoru odpověděla Gabriela Měsícová, která v byznysové platformě Změna k lepšímu působí jako Public Affairs manažerka.
Gabriela Měsícová
Public Affairs manažerka byznys platformy Změna k lepšímu
Proč je důležité, aby firmy aktivně prosazovaly své zájmy v legislativním procesu?
Účast byznysu na tvorbě zákonů je nezbytná pro vytvoření stabilního a předvídatelného podnikatelského prostředí. Pokud firmy nebudou aktivně sdílet své potřeby a zkušenosti, hrozí, že zákony nebudou odpovídat ekonomické realitě. Dobrým příkladem je oblast obnovitelných zdrojů energie – např. v minulosti se brzdilo zavádění nových technologií, jako jsou decentralizované energetické systémy. Pro firmy je přitom přístup k zelené energii v dnešní ekonomice zásadní. Kvůli pomalu přijímané legislativě však v této oblasti nemohou naplno využít její potenciál a výhody. V případě obnovitelné energie se naštěstí situace mění k lepšímu a klíčová legislativa už přijímána je.
Jaké jsou hlavní priority, které s vašimi členy řešíte?
Naše asociace se zaměřuje na několik stěžejních oblastí: energetickou transformaci, cirkulární ekonomiku, dekarbonizaci těžkého průmyslu či vztah byznysu a biodiverzity. Dále se zabýváme oblastí tzv. governance, kde se věnujeme provázanějšímu přístupu resortů u klíčových strategií a zákonů. Co se týče energetiky, snažíme se o rozvoj moderní a centralizované energetiky, ze které mohou prosperovat firmy i domácnosti. U cirkulární ekonomiky usilujeme o zlepšení legislativy týkající se recyklace a efektivního nakládání s odpady. Ten totiž už dnes vnímají firmy jako důležitou komoditu.
Jakým výzvám čelíte při prosazování systémových změn?
Jednou z hlavních výzev je nekoordinovanost platných politik. Často chybí jasná a dlouhodobá vize, jak by měla česká ekonomika vypadat za 10, 20 nebo 60 let. My věříme, že to musí být udržitelná a inovativní ekonomika, která bude odolná vůči globálním výzvám, jako je např. změna klimatu nebo geopolitická nestabilita. Další problém představuje také to, že často velmi kvalitně zpracované strategie končí v šuplíku a nemají žádný dopad na regulaci. Na rozdíl od byznysu nemá český stát tak propracovaný systém nastavování cílů a jejich průběžného vyhodnocování a přepočítávání. To možná vede k vzájemnému neporozumění a frustraci mezi politiky a podnikateli.
Jaký zákon představuje pro firmy největší problém?
Myslím, že neexistuje zákon, který by byznysu vyloženě „zatápěl“. Na co však narážíme u téměř všech témat jsou pomalé povolovací procesy. Třeba povolení větrné elektrárny může dnes trvat i více než deset let. To se váže na stále nízkou digitalizaci státní zprávy a také na stále vyšší složitost dnešního světa, která si zkrátka žádá více času na posuzování.
Gabriela Měsícová
Pracuje jako Public Affairs manažerka v byznysové platformě Změna k lepšímu. Zde se zaměřuje na prioritní témata, jako je dekarbonizace, podpora cirkulární ekonomiky, biodiverzita nebo energetika. V akademické i profesní dráze se věnuje právu životního prostředí a energetiky. Také působí jako Public Affairs konzultantka v agentuře PA Matters.