Skip to main content
Domovská stránka » FinTech » REGULACE JAKO PŘÍLEŽITOST PRO DIGITÁLNÍ FINANCE
  • FinTech

    REGULACE JAKO PŘÍLEŽITOST PRO DIGITÁLNÍ FINANCE

    Fintech
    Ve spolupráci s:
    Adobe Stock
    Fintech
    Ve spolupráci s:
    Adobe Stock

    Přechod k průmyslové politice, inflace, konec levných peněz a nová evropská regulace paradoxně pomohou finančně technologickým firmám. Čeká nás sice období krve, potu a slz, ale otevřou se nové byznysové příležitosti a dojde ke zlepšení obchodních modelů.

    MARIA STASZKIEWICZ

    President, European Digital Finance Association

    Tektonické změny

    Geopolitická situace, způsobená nejen situací na Ukrajině, ale i dlouhodobou konfrontací USA a Evropy s Čínou, posílí partnerství státu a soukromého sektoru. Válka přinese zvýšení veřejných výdajů na výzkum či vládní programy na ochranu technologií, a to nejen v sektoru obrany. Finance a finanční infrastruktura patří ke strategickým oblastem, kde mohou fintech společnosti přispět nejen na poli kyberbezpečnosti a automatizace, ale také díky svým řešením pro méně majetné spotřebitele nebo otevíráním nových zdrojů financování pro firmy.

    Úkolem státu bude především podpora fintech společností a jejich inovací prostřednictvím speciálních testovacích prostředí pro nové technologie (sandboxy). Ostatně k jejich důležitosti vydaly členské státy EU již skoro před dvěma lety speciální prohlášení. Nyní nastal čas jej vzít vážně.

    Digitální aktiva na první linii

    Nová evropská regulace bude dalším testem pro fintech firmy a je i na nich samotných, jakou bude mít podobu. Evropskými zákonodárci nedávno odsouhlasené finální znění MiCA, tj. nařízení o trzích s kryptoaktivy a nařízení o pilotním režimu pro tržní infrastruktury vedené na DLT, znamenají pro firmy podnikající v této oblasti mnoho nových povinností. Nařízeními se také uznává jejich místo na finančních trzích, což pomůže jejich služby dostat mezi více zákazníků. V Bruselu se již dnes mluví o MiCA 2, firmy se proto musí zapojit do regulatorního lobbingu, aby jeho pokračování přineslo více příležitostí než škody.

    Otevřete další data

    Chystaná revize PSD2, tedy směrnice, která převedla myšlenku open banking do právního řádu, je další šancí pro fintech, jak využít současnou politickou situaci. Evropská komise nyní hodnotí neúplně povedenou implementaci PSD2 a brzy rozhodne, co dál. Otevírání přístupu k dalším finančním a nefinančním datům je podmínkou pro robustní a konkurenceschopné služby, které posílí evropské ekonomiky. Fintech společnost tuto tezi musí opakovat hlasitě, a nejen v Bruselu.

    Next article