S finanční přípravou na důchod je důležité začít co nejdříve a investice mohou být tou správnou cestou. Je však potřeba mít dostatek relevantních informací a být obezřetný. Co bychom tedy měli vědět, než s investováním začneme?
Jiří Kovařík
ředitel komunikace Burzy cenných papírů Praha (BCPP)
S postupným růstem bohatství českých domácností se investování stává čím dál více běžnou součástí našeho finančního chování. Asi se u nás nenajde nikdo, kdo by o tématu investic nikdy neslyšel. Všichni například dobře víme, že pro zajištění důstojného důchodu nelze spoléhat jen na to, co dostaneme v budoucnu od státu. Je tedy potřeba se na tuto životní etapu připravovat již během aktivního života, a rozumnou část volných prostředků investovat. Ve Spojených státech, kde má investiční kultura své kořeny, má například více než 63 % obyvatel své prostředky investovány v nějaké formě do akcií – ať již přímo, nebo prostřednictvím nejrůznějších fondů. Pro srovnání – u nás tak činí zhruba 37 % obyvatel. Podíl sice setrvale roste, ale stále je co dohánět. Ruku v ruce s rostoucí chutí investovat by měla růst i znalost, jak k investování přistupovat.
Vzdělávání a přístup k informacím
Každý začínající investor by si měl o investicích nastudovat co nejvíce informací, a to z nejrůznějších důvěryhodných zdrojů. Slovo „důvěryhodných“ zde zdůrazňujeme. Informací naleznete spoustu, ale hledat inspiraci k prvním investičním krokům např. na sociálních sítích není určitě ten správný začátek. Mnohem vhodnější bude, pokud začnete s investováním pod vedením někoho zkušeného – tedy někoho, kdo má na trhu jasně zdokumentovanou historii. Dobrým začátkem tak může být investice u některého z etablovaných členů burzy nebo u lokálních bank či fondů, kterých je v ČR celá řada.
Diverzifikace je klíčem k investování
Jedna z prvních otázek pro každého začínajícího investora zní, s jakým cílem k investování přistupuje. Zda chce být investorem s krátkým investičním horizontem a své portfolio aktivně spravovat, nebo bude dlouhodobým investorem, který se spokojí s pravidelným investováním do produktů, jež nabízejí banky nebo fondy. Dlouhodobé investice po menších částkách prostřednictvím fondů nebo ETF se mohou nejprve zdát zdlouhavé a neatraktivní. V počátcích však pomůžou každému pochopit základní a nejdůležitější pravidlo každého investora – diverzifikaci.
Bez informací se investice nemusí vyplatit
Dalším důležitým faktorem pro správné investiční rozhodování je bezproblémový přístup k informacím o firmách, do kterých investuji nebo investici zvažuji. Asi není překvapivé, že nejjednodušší přehled bude mít každý investor o domácích společnostech. Znalost prostředí, kultury a ekonomických souvislostí je pro kvalifikované investiční rozhodování důležité.
Přeji vám mnoho úspěchů při investování!
Jiří Kovařík absolvoval obor Informačních studií na FF UK. Později studoval i na University of North Carolina v USA. Své první pracovní zkušenosti získal v oddělení PR & Marketingu televize Prima. V roce 2003 přešel do Českého rozhlasu. Poté působil na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Od roku 2005 pracuje na BCPP jako ředitel komunikace. V roce 2019 byl pověřen koordinací „sales“ aktivit zaměřených na získávání nových emitentů.