Diverzifikace investičního portfolia minimalizuje rizika zásadní ztráty a maximalizuje možné výnosy. Vedle tradičních investic do zlata patří mezi aktiva vhodná k diverzifikaci i Bitcoin a crowdfunding. Jak k diverzifikaci přistoupit strategicky?
Petr Plecháč
investor, trader, zakladatel burzovního portálu a YouTube kanálu TradeCZ
Petr Plecháč je zakladatel burzovního portálu a YouTube kanálu TradeCZ, investor, trader a finanční influencer. Petr se věnuje analýze finančních trhů, přičemž formou článků, videí či příspěvků na sociálních sítích se snaží zvedat finanční a investiční gramotnost v Česku a na Slovensku.
Warren Buffett, jeden z největších investorů vůbec, prohlásil, že diverzifikace je ochrana proti nevědomosti. Zároveň však mnohokrát zmínil, že je pro retail investory ideálním aktivem široký akciový index SP500, složen přibližně z 500 nejlepších akcií, kótovaných na americké burze. Investování je tedy vysoce individuální disciplína. Každý investor se nachází v jiné životní situaci a má jinou míru tolerance k riziku. Záleží proto na schopnostech a očekáváních každého z nás.
Proč diverzifikovat své investice?
Pokud hodláte dlouhodobými investicemi porazit index SP500, jenž přináší investorům průměrné roční zhodnocení 9 %, bude vaše portfolio s největší pravděpodobností méně diverzifikované a více rizikové. Možná vám však nejde o to porazit široký akciový index, jen nechcete čelit riziku, že se akciový trh propadne o 40 % a s ním i vaše investiční portfolio. A možná byste rádi z vašeho portfolia dostávali každoročně nějaký výnos, ať už se na akciích děje cokoliv. V tom případě budete nuceni diverzifikovat.
Index SP500
Prvním aktivem, které je vhodné k diverzifikaci je již zmíněný index SP500. Buffett má pravdu, že pro retail investora si lze jen stěží představit lepší investiční aktivum pro dlouhodobější investice.
Akcie a jejich potenciál
Druhým aktivem, kterým můžeme naše portfolio diverzifikovat, jsou vybrané akcie. Výběrem konkrétních akciových titulů můžeme zvýšit naše podstupované riziko a potenciální profit. A to například nákupem technologických akcií nebo naopak volbou necyklických či dividendových akcií, díky kterým můžeme počítat s přítokem dividend (cash flow), nižší volatilitou našeho investičního portfolia, ale i potenciálním nižším výnosem.
Zlato jako jistota
Dalším aktivem je pak zlato, které má místo v každém investičním portfoliu. Opět se nejedná o aktivum, které by mělo přinášet nadvýnos oproti průměru trhu, avšak mělo by v našem portfoliu plnit funkci určité kotvy. Poučku o tom, že za unci zlata si lze dnes, stejně jako ve starém Římě, koupit společenský oblek, nejspíš znáte.
Bitcoin a alternativní investice
Portfolio můžete ještě obohatit o Bitcoin a alternativní investice, např. crowdfunding (Fingood). Zahrnutí bitcoinu dává smysl nejen z investičního hlediska, ale i jako tzv. PlanB. Nejrozumnější variantou je pak nákup spotového Bitcoinu a jeho následné uschování ve vlastní peněžence. Poměrově by pak bylo dobré portfolio rozdělit takto: SP500 (40 %), akcie (25 %), zlato (15 %), bitcoin (10 %), alternativy (10 %).