Růst a inovace – tak lze charakterizovat obor podnikových služeb v ČR. Digitální služby do celého světa poskytuje už více než 400 firem se 175 000 experty. Které z nich se nejrychleji rozvíjí a proč? A mohou je využít i čeští zákazníci? Na to nám odpoví Jonathan Appleton, ředitel asociace ABSL, která firmy z tohoto oboru sdružuje.

Jonathan Appleton
ředitel ABSL (Association Business Services Leaders)
Váš obor je relativně mladý a prakticky každý rok roste. V čem spočívá tajemství tohoto úspěchu?
V posledních letech vidíme, že úspěch tkví zejména v rychlé adopci moderních technologií a ve vývoji inovací. Ty výrazně zefektivňují provoz firem a mění charakter lidské práce. Když se podíváte na to, co centra dělala před deseti lety a co dělají dnes, je to téměř k nepoznání. Dříve sem patřily jednoduché úkoly, jako jsou přepisování dat do databází, evidence faktur nebo telefonická zákaznická podpora. Dnes jsou centra plná expertů na digitalizaci, zavádění umělé inteligence či analýzu dat, díky které dokážou predikovat trendy nebo identifikovat oblasti, které je třeba zlepšit či inovovat. Jedná se např. o logistiku, personalistiku, finance, IT podporu, ale i výzkum a vývoj. Díky tomu posouvají dopředu své mateřské společnosti. Mezi ty patří globální hráči z nejrůznějších oborů – od výroby přes finance a IT až po letectví či farmacii.
O jak velkém oboru se dnes bavíme a které typy služeb jsou na vzestupu?
Dnes v našem oboru pracuje zhruba 175 tisíc zaměstnanců. Do roku 2025 však očekáváme, že toto číslo vzroste na 200 tisíc. Dle našich odhadů generují podnikové služby českému HDP přes 20 miliard dolarů ročně a hrají klíčovou roli ve zvyšování digitální konkurenceschopnosti České republiky. K nejrychleji rostoucím službám patří datová analýza, IT podpora, výzkum a vývoj či služby v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Jsou tyto služby určené jen pro nadnárodní firmy, nebo je mohou využít i české podniky?
Určitě nejsou určeny jen pro nadnárodní giganty. Model centralizace firemních procesů z více poboček do jedné, odkud jsou zpracovávány, inovovány a poskytovány jako služba, úspěšně využívají i české společnosti, a to například z oblasti e-commerce či IT. Část firem působících na trhu pak služby poskytuje i formou outsourcingu podnikovým zákazníkům.
Jaké další služby kromě IT podpory centra poskytují? A na jakých projektech pracují?
Naši experti se věnují velmi zajímavým projektům. Například vyvíjejí energeticky úsporné technologie pro ukládání dat. Nebo se snaží vytvořit software, který pomocí strojového učení a umělé inteligence samostatně dokáže detekovat většinu kybernetických hrozeb. Také pomáhají do firem nasazovat chatboty či digitální asistenty. Centra se zabývají i tvorbou prediktivních nebo normativních modelů. Ty vyvíjí datoví vědci a odborníci na tzv. machine learning a předpovídají, co se stane prostřednictvím kombinace historických dat a do budoucna zaměřených algoritmů. Tato řešení pak přinášejí finanční výsledky přesahující 10násobek investované hodnoty.