Skip to main content
Domovská stránka » Budoucnost podnikání a investic » VÝROBA JAKO VIETNAMSKÁ KŘIŽOVATKA?
ADVERTORIAL

I rok 2025 přináší průmyslovým společnostem nové výzvy a příležitosti. Firmy by se měly zaměřit na rozvoj zaměstnanců, ale i na efektivní řízení spotřeby energie a výrobních surovin. Jaké další trendy lze očekávat v rámci Průmyslu 4.0 a ve využití AI?

Alena Nováková

manažerka komunikace a tisková mluvčí, Národní centrum Průmyslu 4.0

V článku se zaměříme na stěžejní oblasti výroby, jejichž rozvoj a zefektivnění jsou zásadní pro úspěšnost a konkurenceschopnost českých firem.

Strategie výrobních firem založené na levné pracovní síle jsou dnes neudržitelné. Nedostatek pracovníků a rostoucí cenová hladina nutí firmy investovat do rozvoje zaměstnanců, ale také do robotizace či automatizace. „Jednou z cest, jak motivovat zaměstnance ke spolupráci na vývoji a nasazení efektivních řešení do provozu, je zavedení gamifikace, tedy motivačního systému založeného na odměnách. Zapojení zaměstnanců do inovačního procesu může výrazně ovlivnit kvalitu výsledného řešení,“  sdílí zkušenosti Petr Kadera, vědec z CIIRC ČVUT.

Aktuálne projektové výzvy NCP 4.0 >

Pro implementaci moderních technologií, jako jsou velké jazykové modely nebo umělá inteligence, potřebujeme robustní infrastrukturu. V Česku chybějí bezpečná datová centra, vysokovýkonné počítače a kvalitní optická konektivita. Bez těchto základů nemůžeme plně využít potenciál, který se dnes nabízí. Deglobalizace a snaha o udržitelnost nutí firmy přehodnocovat způsoby, jak organizovat svoji výrobu. Koncept mikrotováren v blízkosti obytných zón může snížit ekologické zatížení spojené s dopravou zaměstnanců. Tyto závody by měly být propojeny silnou komunikační infrastrukturou, která zajistí hladké sdílení dat a spolupráci.

Držte krok s budoucností! Přehled událostí >

NCP 4.0
Zdroj: Adobe Stock

Nedávné zkušenosti prokázaly, že firmy musí lépe spravovat svoji spotřebu energií. „Monitorování spotřeby a analýza dat odhalí oblasti plýtvání a pomohou nastavit optimalizační opatření. Důležitá je také integrace energetického managementu do celkového řízení životního cyklu výrobku,“ popisuje snadno dostupné řešení Robert Keil z Národního centra Průmyslu 4.0.

Budoucnost patří recyklaci a cirkulární ekonomice. Suroviny v Evropě jsou omezené, a proto je třeba podporovat jejich opětovné využití. „Zvykli jsme si na lineární výrobu, kterou je jednoduché řídit, ale vede k obrovskému plýtvání. Umělá inteligence a Průmysl 4.0 nám otevírají nové obzory,“ vysvětluje Petr Kadera.

Budoucnost evropské výroby může připomínat vietnamskou křižovatku. Místo centrálně řízených a přísně organizovaných procesů zde bude prostor pro flexibilitu a adaptabilitu na aktuální situaci. „Z pohledu tradiční výroby může tento model působit chaoticky, ale přináší překvapivě efektivní řešení,“ dodává na závěr Petr Kadera.

Next article