Skip to main content
Domovská stránka » Udržitelnost a odpovědnost » BYZNYS ČEKAJÍ SLOŽITÉ ZKOUŠKY. ŘEŠENÍ PŘINÁŠÍ CIRKULÁRNÍ EKONOMIKA
  • Odpovědná budoucnost

    BYZNYS ČEKAJÍ SLOŽITÉ ZKOUŠKY. ŘEŠENÍ PŘINÁŠÍ CIRKULÁRNÍ EKONOMIKA

    Ve spolupráci s:
    Foto: Adobe Stock
    Ve spolupráci s:
    Foto: Adobe Stock

    LAURA MITROLIOSOVÁ

    Ředitelka a jednatelka společnosti CIRA Advisory

    DAGMAR MILEROVÁ PRÁŠKOVÁ

    Projektová manažerka v INCIEN, sesterské organizaci CIRAA

    Rok 2021 odstartovala havárie v Suezském průplavu a následné zpoždění dodávek globální dopravy. Krize pokračovala více než 100% nárůstem ceny plastů, dřeva a kovů. V Evropě také aktuálně zápasíme se stoupajícími cenami energie. Situace se dotýká všech odvětví ekonomiky, mnoho firem ale už ví, jak z toho ven. Odpovědi na složité otázky podnikatelů totiž nabízí tzv. cirkulární ekonomika. Jde o přístup k byznysu, kde se zdroje využívají rozumně a podporují se inovace.

    Představte si firmu, která odřezky dřeva z výroby využívá pro vytápění hal, zpětně vykupuje své staré produkty, aby je využila pro materiál do další výroby, k tomu investuje do vývoje technologie, která umožní vytvořit kvalitativní vlastnosti lokálních surovin, kvůli kterým se doteď dováželo dřevo z exotických zemí. Firma navíc dlouhodobě ekonomicky roste. Není to utopie, ale příběh české firmy Egoé z Bílovic, která se dala na cestu cirkulární ekonomiky.

    „Využívat zdroje racionálně je v principu zcela dle selského rozumu. Materiály, které v podniku využíváte, přece chcete využít na maximum. Předcházíte odpisům a vzniku odpadu, a díky tomu ještě ušetříte na jeho svozu. V každé firmě, zda je to administrativní nebo výrobní provoz, se dají najít úspory, které mají environmentální a také finanční přínos, podobně jako jsme toho svědky u společnosti Egoé. Potřeba je ale začít přemýšlet nad svým provozem a nad designem výrobků,” radí Laura Mitroliosová, ředitelka poradenské společnosti CIRA Advisory, která se zaměřuje na cirkulární ekonomiku.

    Pomůžou experti a inovace

    „Pro firmy bývá často těžké začít přemýšlet inovátorsky. Proto radíme nechat si udělat detailní přehled svých činností, aby viděly, kde mohou mít změny největší dosah, zda už z hlediska úspor nebo zavedení inovací. Tam do procesu vstupujeme my s takzvaným Quick Checkem provozu a následnými konzultacemi. Radíme firmám, kde a jak začít. Také je propojujeme na základě možnosti získání financování na konkrétní technologické realizace nebo na zavedení inovací,” dodává Mitroliosová. Úspory u rozumného nakládání s vodou, energiemi či zcela běžným kancelářským provozem přitom dle Mitroliosové mohou čítat až miliony korun ročně, často s návratností investice v horizontu několika měsíců.

    V každé firmě, zda je to administrativní nebo výrobní provoz, se dají najít úspory, které mají environmentální a také finanční přínos.


    Cirkulární ekonomika se firmám vyplatí také z hlediska obchodních vztahů, protože posiluje konkurenceschopnost. „Firmy jsou dodavateli do veřejných zakázek a ty už od tohoto roku musí vykazovat kromě jiného také environmentální kritéria. Stát a také soukromé firmy se učí, jak vypisovat zakázky tak, aby upřednostnily dodavatele cirkulárních produktů a služeb,” doplňuje Dagmar Milerová Prášková, programová ředitelka pro cirkulární zadávání z Institutu Cirkulární Ekonomiky.

    Kdo tedy na cirkulární vlak nastoupí už nyní získá konkurenční výhodu v získání zakázek a také může nemalé prostředky ušetřit přímo ve svém provozu.

    Next article