Skip to main content
Domovská stránka » Technologie » ČESKO JE NANO!
ADVERTORIAL

Ačkoliv začal vědecký výzkum nanotechnologií už v 80. letech 20. století s nástupem elektronové mikroskopie, se první nanovýrobky se začaly objevovat až na začátku 21. století. Dnes mají široké využití a velký potenciál do budoucna.

JIŘÍ KŮS

předseda výkonné rady Asociace nanotechnologického průmyslu ČR 

Na velikosti záleží

Na velikosti záleží. V nanotechnologické firmě nanoSPACE vyjadřujeme tímto jednoduchým sloganem podstatu toho, o co v nanotechnologiích jde a čím se liší od technologií tradičních. Nano je měřítko něčeho velmi malého s běžným měřítkem nesrovnatelného. Srovnávat totiž jeden metr a nanometr je jako srovnávat zeměkouli a skleněnou kuličku.

V nanotechnologiích se pracuje s jednotlivými molekulami a atomy materiálu, čímž je možné vytvářet jejich úplně nové vlastnosti. Například jeden z hitů nanotechnologů, grafen, je chemicky obyčejný uhlík, ale novým uspořádáním atomů se z něj podařilo vyrobit supertenký materiál mnohonásobně pevnější než ocel a s fantastickými vlastnostmi pro použití v elektronice.

 Výroba nanovlákna, zdroj: Archiv Asociace nanotechnologického průmyslu ČR

Uplatnění nanovláken

Široké využití má například nanovlákno, tedy velmi tenké vlákno, tisíckrát tenčí než lidský vlas. Vyrábí se jako nanomebrána, což je jemná pavučinka z nanovláken, která má velmi malé otvory, a dokáže tak zachytávat velmi malé částice jako alergeny, bakterie a dokonce i viry. Pro obyvatele České republiky paradoxně odkryla potenciál nanotechnologií až pandemie covidu-19.

Dnes asi není nikdo, kdo by nevěděl, co je to nanorouška nebo nanorespirátor. Pandemie zároveň posílila postavení České republiky jako jediného velikého výrobce nanovláken v EU a jednoho z několika málo výrobců na světě. V současnosti u nás působí pět průmyslových výrobců nanovlákna –  Nanotex, Pardam, Spur, NanoMedical, NafigatePark a řada dalších menších firem.

Výhody nanovláken se uplatní nejen v ochranných pomůckách dýchacích cest, ale i při filtraci vody, v lůžkovinách pro alergiky, v outdoorovém oblečení, náplastech a krytech ran, v potravinářství i kosmetice. V poslední době se vývoj také hodně zaměřuje na biodegradabilní nanomembrány.

Česká republika jako velmoc

Málokdo ví, jak důležitou roli hraje Česká republika kromě aplikovaných nanotechnologií i v elektronové mikroskopii. V současné době pochází jedna třetina elektronových mikroskopů všech laboratořích na světě z Brna, kde působí tři velcí výrobci mikroskopů –  Tescan, ThermoFisher Scientific a Delong Instruments.

Česká republika se také pyšní světovým patentem stroje na průmyslovou výrobu nanovlákna. Patříme tak mezi první země, které začaly přenášet nanotechnologie z vědeckých laboratoří do průmyslu. Uplatnila se naše dlouhá tradice inženýrů a techniků, která sahá až do 19. století. Když vyvíjíme nějaký nový produkt, přemýšlíme už zároveň i o jeho sériové výrobě. Nejsme tak start-up nation jako například Izrael, ale rozhodně jsme scale-up nation.  

České nanotechnologie se ale nezaměřují jen na výrobu nanovláken. Mezi novinkami českých nanofirem objevíte i nanooptiku, 3D nanotisk, cirkulární nanokosmetiku. Módní oblečení z antibakteriálních nanotextilií začala již před 18 lety jako první v České republice vyrábět firma NanoTrade. Produkty společnost prodává pod značkou nanosilver®. Další využití nanotechnologii v praxi představuje speciální kluzný povrch na lyžovaní SKI365 rovněž z dílny společnosti NanoTrade.

SPOJENÍ VĚDY A FUNKČNOSTI

Next article