Skip to main content
Domovská stránka » Technologie » PETR MÁRA: STOJÍME NA PRAHU TECHNOLOGICKÉ REVOLUCE
  • Technologie

    PETR MÁRA: STOJÍME NA PRAHU TECHNOLOGICKÉ REVOLUCE

    FOTO: archiv Petr Mára

    Inovace přinášejí nová řešení a pro řadu lidí také výzvy či nové příležitosti. Jak definovat skutečnou inovaci a jaké technologické novinky nás v blízké budoucnosti čekají?

    PETR MÁRA

    technologický evangelista, content creator and educator

    Mnoho lidí nemá rádo změny. Jak jste na tom vy?

    Já jsem na tom stejně, je to přirozené. Rádi si jako Homo sapiens užíváme styl života, který je predikovatelný, protože nám umožňuje řídit a kontrolovat svůj čas, plánovat atd. Na druhou stranu právě náš druh je na této planetě nejsilnější z hlediska adaptace na změnu, proto jsme na vrcholu celé pyramidy. Ale abych se vrátil k otázce – naučil jsem se brát změny jako součást života a nemít k nim negativní postoj, spíše naopak, koukat se na ně jako na novou příležitost.

    Co musí z vašeho pohledu produkt splňovat, aby byl inovativní?

    Primárně nesmí být substitucí jiného produktu – abych vysvětlil, řada produktů v oblasti technologií jen substituuje to, co umíme dělat bez technologie jako takové. Třeba koupit si tablet na psaní poznámek a používat ho jako tužku a papír je sice moc fajn, ale nevnímám to jako inovaci. Pokud nový produkt umí celý problém „redefinovat“ a přinést nové řešení, pak je za mě inovativní – čili pokud budu mít tablet a vedle psaní na něm zvládnu pracovat nad poznámkami s kolegou, přidat video sekvenci, kterou si na přednášce nakreslím a dám odkazy na web, tak to už je pro mě inovace, která nás posouvá dál. 

    FOTO: archiv Petr Mára

    Jaké technologické trendy vnímáte jako nejzajímavější?

    Teď jednoznačně AI a AR/VR, čili umělou inteligenci a propojování skutečného světa s tím virtuálním pomocí virtuální, nebo spíše mixované/rozšířené reality. 

    Co si myslíte o AI a Metaversu?

    AI jako směr je tady od poloviny minulého století a používáme ji v různých podobách denně, ale poslední měsíce zaznamenaly raketový růst zájmu především o ChatGTP, respektive o posun v takzvaných Velkých jazykových modelech. Osobně se domnívám, že stojíme na prahu stejné revoluce, jako když přišel internet. AI se stává velmi silným nástrojem, který nám bude v budoucnu hodně pomáhat. Metaverse jako virtuální světy je téma, které se díky posunu ve virtuální realitě dostane do popředí později, ale Apple Vision Pro ukazuje trend, který by mohl být v následujících 5–10 letech silný a více nás vtáhnout do digitálního světa na velmi osobní, až intimní rovině.

    Které oblasti si zaslouží větší pozornost a kde chybí vývoj a inovace?

    Určitě vzdělávání – právě nástroje jako AI přináší zcela nový způsob, jak můžeme sebe i další generace vzdělávat, ale systém je v tuto chvíli tak rigidní, že není schopen pružně na tyto změny reagovat. A je to škoda, vzdělávací systém je absolutní základ, pokud chcete posunout celou zemi kupředu. Měl by být první, který je schopen na nové technologie a hlavně na budoucí změny naše děti připravit. 

    Myslíte, že do technologií a inovací v budoucnu pronikne více žen?

    Statistiky to podle mě jasně ukazují a vsadil bych si i na další růst tohoto trendu. Nemyslím si, že se dostaneme na úroveň 50:50, ale zastoupení žen v technologiích určitě poroste, což je to dobře.

    Next article