Richard Vrdlovec a Iva Hadj Moussa společně moderují podcast Radia Wave Finančák. který se zabývá aktuálními i obecnými tématy okolo financí. Jaký je jejich pohled na FinTech, moderní technologie, umělou inteligenci a co si myslí o současné ekonomické situaci a finanční represi?
RICHARD VRDLOVEC
moderátor podcastu Finančák
IVA HADJ MOUSSA
moderátorka podcastu Finančák
Co vás napadne jako první, když se řekne FinTech?
Richard: Bez váhání – Golda. Právě totiž spouštím webovou aplikaci Golda.io, která umožňuje lidem snadněji a levněji přenést část svých úspor do fyzického zlata. Což je právě to, co by měl FinTech přinášet: službu, kterou lidé potřebují, a přitom ji zjednodušit a zlevnit.
Iva: Představím si aplikaci internetového bankovnictvím na svém mobilním telefonu.
Jak by měli lidé čelit nadcházející finanční represi? Vyplatí se v této době investovat volné finanční prostředky?
Richard: To je téma, které se snažím ve Finančáku otevírat. Líbí se mi citát, že finanční represe znamená brát peníze starším lidem pomalu a tajně. Mnoha lidem plně nedochází, že i když nyní mají na spořícím účtu 5% úrok, tak to není fajn, ale jsou na tom hůře než před dvěma lety při 0,5% úroku. Protože po započtení inflace dříve přicházeli „jen“ o 1 % kupní síly svých úspor, zatímco letos už o více než 10 % ročně.
Vlády využívají toho, že je pro většinu lidí těžké přemýšlet v reálných hodnotách. Chytří lidé z celého světa se již nějakou dobu snaží před finanční represí utéct do investic. Důsledkem je největší finanční bublina, které hrozí splasknutí. Dnes už se vyplatí jen sofistikované investiční strategie.
Umělá inteligence bude v budoucnu pravděpodobně čím dál více nahrazovat i kreativní profese.
Vystudovala jste psychologii, napsala jste scénář k večerníčku, věnujete se próze a reklamní textařině. Jak vám v kreativní práci pomáhají technologie a inovace?
Iva: Technologie mi zásadním způsobem usnadňují život. Notebook s sebou nosím prakticky všude. Povahu mé práce také významně změnil internet a možnost on-line schůzek. Nepovažuji se ale za člověka, který sleduje nejmodernější trendy v inovacích a technologiích. V kreativní práci je stejně nejdůležitější, co vymyslíte hlavou, i když samozřejmě umělá inteligence bude v budoucnu pravděpodobně čím dál více nahrazovat i kreativní profese. A technologie v psychologii? Co se týká terapie jako takové, tam je nezastupitelná role terapeuta a jeho schopnosti navázat s klientem vztah, což žádná technologie nahradit nemůže.
Cvičíte jógu a věnujete se meditaci. Pomáhají vám tyto praktiky ve vaší práci?
Richard: Bez jógy a meditace bych nebyl tam, kde jsem. Vím, že právě čistá mysl stojí za úspěchem Zajišťovacího fondu, který řídím. Taková mysl dokáže dobře projít množstvím informací, vybrat z něj podstatné souvislosti a pochopit realitu.
Máte ráda heavy metal, je možné při této muzice relaxovat?
Iva: Naprosto! V metalu je obrovská energie a emoce. Je tam vztek, zlost, radost, odhodlání, ale i smutek a melancholie, záleží na žánru. Heavy a thrash metal je spíš pro radost, black metal je zase zádumčivý. Metal je skvělý do sluchátek, ale především na koncertech – ta atmosféra se nedá popsat. Doporučuji všem!